Architektura 21szego wieku : Gdzie dachy i ulice stają się jednością: historyczna Wioska Masuleh w Iranie

Użytkownik Panoramio .
licencjonowane na mocy CC BY 3.0 Ponad tysiąc metrów nad poziomem morza na zboczach pasma górskiego Alborz w Gilan, północnym Iranie, niezwykłej wiosce sięgającej 1006 r., tętni życiem.
Unikatowe, ochrowo-brązowe struktury Masuleh podążają za zboczem góry, na której leży wioska, a raczej rozwija się z niej, nadając jej niezwykłą cechę: dachy wielu domów łączą się bezpośrednio, a nawet tworzą część z, ulicy obsługującej domy powyżej.
+ 13.
Panoramio user alireza javaheri na licencji CC BY 3.0 Historia starożytnej wioski wywodzi się od miejsca, które leży 6 kilometrów na północny zachód od współczesnego Masuleh.
Wraz z prowincją Gilam, leżącą wzdłuż Jedwabnego Szlaku, wioska (wcześniej znana jako Khortab lub Masalar) rozwinęła się wokół kopalni żelaza, a wkrótce stała się kwitnącym centrum handlowym z obrotami obracającymi się wokół hut żelaza.
Według zarejestrowanej historii zmiany na stronach były stopniowym procesem prowadzonym przez kilka niefortunnych incydentów, w tym śmiertelną epidemię dżumy i ogromne trzęsienie ziemi.
Znany obecnie jako Kohneh Masuleh lub Old Masuleh, starożytne miejsce istnieje tylko jako odcinek gołej ziemi usiany skałami, podczas gdy jego (względnie) nowoczesny odpowiednik mieszka w pobliżu.
.
Użytkownik Wikimedia Mehrab Pourfaraj na licencji CC BY-SA 2.0 Kierując się przede wszystkim względami klimatycznymi, wybór lokalizacji i wysokości, a tym samym układu przestrzennego, jest daleki od arbitralności.
Opieranie się na niższych poziomach niosłoby ze sobą zawsze obecne niebezpieczeństwo powodzi, a irańskie zimy uczyniłyby to zbyt zimnym, by zająć.
Lokalizacja dzisiejszego Masuleh pozwala na optymalne nasłonecznienie, temperaturę, a także ochronę.
.
Użytkownik Wikimedia Mehrab Pourfaraj na licencji CC BY-SA 2.0 Tutaj przyroda, architektura i społeczność rozkwitają razem.
To wieś zbudowana nie przez wyszkolonych architektów, ale przez samych mieszkańców.
Jak każda architektura wernakularna, jest sprytna pod względem wrażliwości na środowisko, klimat, materiały oraz lokalne potrzeby i tradycje.
Domy zbudowane z połączenia drewna, kamienia i kamienia stoją zdecydowanie na pochyłości 60 stopni.
Z naturalną skałą na fundamencie i solidnym.
Koh deevar.
lub.
górska ściana.
wspierany przez zbocze górskie z tyłu każdej konstrukcji, wioska schodkowa jest zbudowana tak, aby była odporna na trzęsienia ziemi.
.
Chris Blackhead na licencji CC BY-SA 2.0 W przeciwieństwie do tego, jak handel był centralny dla społeczności w przeszłości, bazar pozostaje w centrum wioski.
Tutaj powstaje i sprzedaje się wiele wyrobów rękodzielniczych, ale oprócz rzemieślników aktywnie uprawiających i sprzedających swoje towary mieszkańcom i turystom, lokalne wyroby rzemieślnicze są również integralną częścią budynków, zwłaszcza sztuki gereh-chini (tradycyjna stolarka): elewacje południowe dwu- i trzypiętrowe domy przebijane są oknami ozdobionymi skomplikowaną drewnianą kratownicą.
.
Użytkownik Wikimedia .
.
licencjonowane na podstawie CC BY-SA 3.0 Najbardziej niezwykłe jest jednak pomysłowe wykorzystanie przestrzeni publicznej przez Masuleh: bez wyraźnych granic wszystkie dachy są podwójne jako dziedzińce, ogrody i ogólnodostępne arterie komunikacyjne dla mieszkańców na powyższym poziomie.
Meandrujące schody, wąskie uliczki i ścieżki łączą jeden taras z drugim, a wioska wznosi się jako jedna wielka połączona, wielopoziomowa przestrzeń publiczna wspólna dla całej społeczności.
Każda wąska klatka schodowa w wiosce jest wyposażona również w rampę, ale tylko w celu pomieszczenia taczek używanych przez miejscowych do transportu towarów; Ze względu na wyjątkowy układ przestrzenny, Masuleh jest jedyną osadą w Iranie, w której samochody są surowo zabronione, a piesi swobodnie poruszają się.
.
Użytkownik Wikimedia Hoomanb na licencji CC BY 2.5.
Użytkownik Wikimedia Petr Adam Dohnálek na licencji CC BY-SA 3.0 CZ W swoich połączeniach przypomina przypominające labirynt dachy starego miasta Ghademes w północno-zachodniej Libii, ale w przeciwieństwie do Ghademes, dachy w Masuleh odgrywają integralną rolę w społeczności interakcja i przyjacielskie współżycie.
.
Shahram Sharif z Wikimedia na licencji CC BY 2.0 Podczas gdy wioska zatacza coraz szersze kręgi turystów co roku, trwają prace nad stworzeniem tysiącletniego Masuleh na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
[hasła pokrewne: mrówka stalowa wola godziny otwarcia, maty kapilarne, szambo przepisy ]

Powiązane tematy z artykułem: maty kapilarne mrówka stalowa wola godziny otwarcia szambo przepisy